Druk jednym kolorem w teorii i praktyce

drukarnia

Druk jednym kolorem kojarzy się przede wszystkim z wydrukami wykonanymi barwą czarną, które są wykorzystywane przede wszystkim w biurach. Warto jednak pamiętać, że dzisiejsza technika drukarska daje szerokie możliwości, pozwalające na tworzenie różnorodnych i odmiennych projektów. Dodatkowo, zaskoczeniem dla odbiorcy może okazać się coś, co pozornie nawiązuje do tradycji, ale kryje w sobie nutkę niespodzianki. Właśnie takim połączeniem jest druk jednym kolorem. Jak stworzyć tego typu projekt? I dlaczego może być to ciekawe rozwiązanie? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Na czym polega druk jednym kolorem?

Drukowanie jednym kolorem to tworzenie wydruku przy pomocy jednego z podstawowych kolorów wchodzących w skład palety CMYK. Wykorzystujemy wtedy jedną z czterech opcji:

  • kolor czarny (Black, określany, jako K), 
  • cyjan (Cyan), czyli odcień niebieskiego, blady i spłowiały, który można określić jako szarobłękitny lub sinoniebieski,
  • magenta, czyli kolor pomiędzy czerwonym a fioletowym lub różowym a fioletowym, podobny do fuksji, karmazynu i amarantu,
  • kolor żółty (Yellow), a raczej barwę do niego podobną, jednak bledszą, uzyskiwaną z połączenia czerwieni i zielonego (w syntezie addytywnej)
  • kolor Pantone, czyli jeden z kilkuset wybranych kolorów skali Pantone – są to kolory powstałe w specjalnych mieszalniach, nie do uzyskania w skutek mieszania podstawowych barw CMYK.

Oczywiście pod uwagę należy wziąć zasadę, że jeśli możemy drukować monochromatycznie wykorzystując kolor czarny, to możemy także tworzyć projekty w oparciu o inny, podstawowy kolor z palety CMYK. Tworzenie takiej koncepcji nie jest skomplikowane.

Wydruk jednym kolorem – o czym pamiętać?

Jak już wspomnieliśmy, stworzenie monochromatycznego, opartego na jednym kolorze, projektu może okazać się ciekawym zaskoczeniem dla odbiorcy. Decyzję o tym, że chcemy wybrać właśnie taki kierunek tworzenia, powinniśmy podjąć na wczesnym etapie, jeszcze przed rozpoczęciem procesu. Aby tego dokonać, należy zaznaczyć wszystkie elementy, które zgromadziliśmy na wybranej stronie, a następnie w panelu kolorów wybrać barwę, którą chcemy się posłużyć. 

Co ważne, do naszej dyspozycji pozostaje dobranie odpowiedniego nasycenia danego koloru. Maksymalna wartość wynosi 100% (oznacza maksymalne nasycenie), a minimalna – 0%. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu tego parametru nasz projekt pozostanie monochromatyczny, jednak nabierze ciekawszego charakteru i większej estetyki.