Drukowanie niejedno ma imię, a produkt końcowy, który dociera do odbiorcy jest wynikiem szeregu różnych, często bardzo złożonych procesów. Jedną z technik, o której warto dowiedzieć się więcej, jest metoda tworzenia formy drukowej CTP. Co oznacza ten skrót? I na czym polega ta technika? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Czym jest metoda CTP?
Skrót CTP pochodzi z języka angielskiego i oznacza “Computer-to-plate”, co dosłownie możemy przetłumaczyć jako “z komputera na płytę” (w tym przypadku oznacza przeniesienie obrazu z komputera na płytę offsetową). CTP to jedna z dwóch podstawowych metod tworzenia formy drukowej – zaraz obok CTF (ang. Computer-to-Film), czyli metody stykowej, analogowej. Efektem tej techniki jest tzw. forma drukowa, która przeważa nad CTF pod względem jakości efektu końcowego i efektywności.
Na czym polega to rozwiązanie? Mówiąc ogólnie, CTP polega na naświetleniu form drukowych (np. płyty offsetowe, płyty fleksograficzne) z plików postscriptowych, co umożliwia stworzenie formy drukowej. Dzięki takiemu procesowi możliwe jest pominięcie etapu pośredniego, czyli naświetlania błon i wykorzystania ich do naświetlenia form drukowych.
Metoda CTP zyskuje coraz większą popularność i jest stosowana w różnej wielkości drukarniach. O tendencji tej decydują przede wszystkim stale obniżające się koszty, które zwiększają dostępność procesu. Warto także dodać, że wyróżniamy CTP i CTPress, czyli technikę polegającą na wykonaniu formy drukowej na maszynie drukarskiej.
O czym warto wiedzieć?
Metoda CTP została zaprezentowana po raz pierwszy w 1990 roku, a w Polsce wykorzystywana jest od 1999 roku. Oprócz korzystnej ceny, na uwagę zasługują także inne zalety omawianej techniki. Chodzi m.in. o:
- przyśpieszenie procesu tworzenia formy drukowej,
- uproszenie działań, a co za tym idzie zmniejszenie kosztów przeznaczonych na siłę roboczą i materiały,
- możliwość uzyskania maksymalnej dokładności wszystkich parametrów – zarówno związanych z jakością plamki rastra, jak i montażem całości,
- skrócenie całego cyklu przygotowania formy drukowej.