Jeśli chcesz wydrukować dużą ilość materiałów w doskonałej jakości skorzystaj z opcji druku offsetowego. O jego fascynującej historii przeczytasz w naszym wpisie, a także dowiesz się z niego, na czym polega offset i jakie są jego zalety.
Na czym polega technika druku offsetowego?
Druk offsetowy jest rodzajem druku płaskiego. W omawianej technice obraz przenosi się z płaskiej formy drukowanej na podłoże drukowane dzięki cylindrowi, pokrytemu obciągiem. Wyróżnić można:
- druk offsetowy arkuszowy,
- druk offsetowy zwojowy, w tym druk coldset i heatset
- druk offsetowy wodny,
- druk offsetowy bezwodny.
W druku offsetowym arkuszowym używa się farb o dużej lepkości, które utrwalane są przez wsiąkanie oraz polimeryzację. Stosować można również farby UV oraz farby hybrydowe. W druku offsetowym zwojowym z kolei podłoże drukowe ma formę zwoju. Do jego zadrukowania używa się farb lejnych, o małej lepkości. Do zadrukowania papieru kalandrowanego oraz kredowanego zaleca się technikę heatset. Technikę druku offsetowego podzielić można również na offset wodny i bezwodny. W pierwszym stosuje się roztwór nawilżający, w drugim silikonowe formy drukowe oraz farby, cechujące się wysokim napięciem powierzchniowym.
Poznaj fascynującą historię druku offsetowego
Początki historii druku offsetowego sięgają XVIII wieku, kiedy wszystko zaczęło się od… scenariusza! Powszechnie dzisiaj używaną technikę druku wynalazł bowiem monachijski autor scenariuszy teatralnych, który, zwróciwszy uwagę na ogromne koszty druku, nieproporcjonalne do zysku ze sprzedaży swoich dzieł, zaczął szukać bardziej opłacalnej metody na propagowanie swojej twórczości. Zaczął od grawerowania treści na miedzianych, a potem wapiennych płytach. Odwzorowując rysunki na kamieniu, zwilżał go następnie wodą i nakładał na niego farbę, tworząc w ten sposób pierwszą matrycę. Po udoskonaleniu wynalazku i możliwości przenoszenia rysunku na płytę na specjalnym papierze nazwał wynalezioną przez siebie technikę litografią. Z czasem kamienne płyty zastąpiono płytami z cynku i aluminium, zakładanymi na cylinder, który umożliwiał druk na papierze.
Za wynalazcę pierwszej, profesjonalnej drukarki offsetowej uważa się Irę Washingtona Rubla, który, zauważywszy, że w trakcie druku zadrukowywane są obie strony arkuszy: po jednej stronie obraz, namalowany na płytce, po drugiej element maszyny poruszający płytkę, wykorzystał to zjawisko. Kolejnym kamieniem milowym w historii offsetu było zastąpienie płyt przez gumę. Szybko bowiem okazało się, że rysunek odbity przez gumę jest bardziej czytelny, a także trwalszy. Do chwili obecnej offset jest jedną z najchętniej wykorzystywanych technik drukarskich.
Jakie są zalety druku offsetowego?
Do głównych zalet offsetu należy wysoka jakość druku, również w specjalnych kolorach: srebrze oraz złocie, a także na różnorodnych surowcach oraz w różnych gramaturach. Technikę offsetową wykorzystuje się do zadrukowywania zarówno papierów oraz kartonów, jak i papierów samoprzylepnych czy folii. Offsetowe wydruki charakteryzują się ponadto szlachetnym wyglądem oraz wysoką estetyką. Przy dużych nakładach to właśnie offset będzie najbardziej opłacalny.