Wszyscy wiemy, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne. Z roku na rok słyszymy coraz więcej o konieczności zmniejszenia ilości produkowanego plastiku czy emisji szkodliwych spalin. Jednak to nie jedyne problemy. Wiele przedsiębiorstw zużywa bardzo duże ilości papieru, co również ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Istnieje kilka sposobów, aby ograniczyć zużycie papieru przeznaczonego do druku. Jak to zrobić?
Wybór ekologicznego papieru i ponowne wykorzystanie
Jednym z ważniejszych elementów dbania o środowisko naturalne jest recykling. Mowa tutaj nie tylko o segregowaniu odpadów, ale również o korzystaniu z takich artykułów, które zostały wyprodukowane w sposób przyjazny środowisku. Właśnie dlatego decydując się na wydruk plakatów, folderów czy wizytówek, warto sięgać po papier pochodzący w stu procentach z recyklingu. Takie rozwiązanie pozwala działać w zgodzie ze środowiskiem, ponieważ dokumenty czy materiały, które nie są już potrzebne, można ponownie oddać do skupu makulatury, dzięki czemu zostanie ponownie przetworzony. W przypadku drukowania mało istotnych materiałów w domu czy w firmie można ponownie wykorzystać papier, który był wcześniej zadrukowany z jednej strony. Dzięki temu można zaoszczędzić naprawdę duże ilości papieru, wykorzystując go w stu procentach.
Jak drukować oszczędniej?
Aby druk folderów czy gazetek był bardziej ekologiczny, warto nabrać kilku przyzwyczajeń, które w dłuższej perspektywie przyczynią się do dużej oszczędności papieru, a przy tym również finansów. Mowa tutaj przede wszystkim o drukowaniu dwustronnym. Wiele osób często o tym zapomina, a materiały wydrukowane z obu stron nie tracą na jakości, a dzięki takim nawykom można pomóc środowisku.
Co więcej, urządzenia w większości drukarni robią to w sposób zautomatyzowany, więc drukowanie dwustronne zwykle nie wymaga dodatkowego nakładu pracy. Aby drukować w sposób ekologiczny, warto również poświęcić nieco czasu na przygotowanie plików. Warto wiedzieć, że odpowiednio dobrana czcionka pozwala na zmniejszenie objętości wydruku, a co za tym idzie – zużycie mniejszej ilości papieru. Podobna zasada dotyczy wielkości czcionki. W miarę możliwości należy ją zmniejszać.