Przygotowywanie plików do druku to złożona kwestia, której nowi graficy i pracownicy drukarni uczą się przez długi czas. Pod uwagę należy bowiem wziąć szereg elementów, takich jak oczekiwany efekt końcowy, format pliku, różnice w wykorzystywanych programach, materiał, którego chcemy użyć do drukowania, a także samą technikę nanoszenia farby na podłoże drukarskie. Warto jednak podkreślić, że umiejętność przygotowywania plików do druku jest potrzebna nie tylko specjalistom. Podstawową wiedzę w tym zakresie powinien posiadać każdy z nas, ponieważ jest ona przydatna za każdym razem, gdy składamy zamówienie w drukarni. O czym więc należy pamiętać? Niezbędne instrukcje znajdziesz w naszym artykule.
Format pliku ma znaczenie
Jedną z najważniejszych kwestii, o których należy pamiętać, jest zapisanie naszego projektu w odpowiednim formacie. Przemyślany wybór pozwala uniknąć błędów wynikających z różnic w wykorzystywanym oprogramowaniu graficznym, czy różnic w systemie stosowanym w drukarni.
Jednym z najczęściej polecanych formatów jest format PDF, wykorzystywany do zapisu grafiki wektorowej. Do jego zalet należy możliwość drukowania tego samego projektu w różnych rozmiarach, a także zachowanie wysokiej jakości w czasie eksportowania danych. Wiele drukarni wykorzystuje także format TIFF, który jest wykorzystywany do zapisu grafiki rastrowej.
Spady i marginesy bezpieczeństwa – dlaczego tak ważne?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że odpowiednie przygotowanie pliku do druku obejmuje także ustawienie tzw. spadów i marginesów bezpieczeństwa. To dzięki ich wykorzystaniu możliwe staje się otrzymanie takiego formatu, jaki sobie założyliśmy. Należy więc pamiętać, że spady mają zazwyczaj wielkość trzech milimetrów i stanowią swoisty zapas w zaprojektowanej grafice. Z kolei marginesy bezpieczeństwa przyjmują wielkość około pięciu milimetrów i oznaczają odstęp pomiędzy istotnymi elementami graficznymi a ramką projektu. Ich odpowiednie ustawienie sprawia, że żaden z rozplanowanych obiektów nie jest pominięty, czy ucięty.
Przestrzeń barwna – dostępne opcje
Innym ważnym czynnikiem jest tzw. przestrzeń barwna, od której zależy ostateczny efekt naszej pracy. Dwie podstawowe możliwości, z których możemy skorzystać to przestrzeń CMYK i przestrzeń RGB. Pierwsza z nich jest wykorzystywana w kolorowym druku offsetowym, druku cyfrowym laserowym, druku lateksowym, a także druku solwentowym. Z kolei druga, czyli przestrzeń RGB stosowana jest w druku pigmentowym fotografii oraz na fotolabach w procesie wywoływania zdjęć.
Warto pamiętać o odpowiednim ustawieniu omawianych przestrzeni już na samym początku tworzenia projektu. Późniejsze przekonwertowanie pliku może bowiem skutkować mniejszym nasyceniem barw, ich wyblaknięciem, a nawet znaczną rozbieżnością planowanego koloru.
Nafarbienie – co to oznacza?
Kolejnym elementem jest nafarbienie, które nierozerwalnie wiąże się z wysoką jakością wydruku. Czym ono jest? To wyrażana w procentach suma pokrycia farbami CMYK w konkretnym punkcie graficznym projektu. Jego maksymalna wartość powinna wynosić 300%, ale parametry są dopasowywane indywidualnie w zależności od projektu, a w szczególności od rodzaju papieru. Dzięki odpowiednim ustawieniom możemy uniknąć rozlewania się farby, nieostrych krawędzi, a nawet pojawiania się mikropęknięć na ciemnych elementach grafiki.
Nasza oferta
Widać więc wyraźnie, że przygotowywanie plików do druku nie jest sprawą prostą. Jeśli więc zależy Ci na doskonałym efekcie końcowym, skorzystaj z naszej oferty. Już od lat świadczymy usługi drukarskie i introligatorskie, których wysoki poziom wynika z wiedzy, doświadczenia i nowoczesnego parku maszynowego.
Korzystając z usług naszej drukarni offsetowej, możesz liczyć na profesjonalne doradztwo w sprawach projektowych. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór różnego rodzaju druków, folderów, książek i katalogów. Co ważne, na naszej stronie internetowej znajdziesz także szczegółowe wytyczne dotyczące przygotowywania plików. Za pomocą jasnych instrukcji wyjaśniamy pojęcia, takie jak format netto, format brutto, spad, a także wewnętrzne marginesy. Przedstawiamy także najpopularniejsze rozmiary projektów i udostępniamy wykrojniki teczek. Dzięki temu przygotowywanie pików staje się proste i efektywne.