Uszlachetnianie druku to nic innego, jak jego upiększanie. Każdy z nas miał kiedyś w rękach wydruk, który bynajmniej nie przypominał zwykłego dokumentu z drukarki. Okładki książek z wytłoczonymi literami, aksamitny w dotyku folder reklamowy, czy pozłacane logo firmy na wizytówce – te wszystkie udoskonalenia produktów osiąga się właśnie dzięki uszlachetnianiu druku.
Co możemy dzięki uszlachetnianiu druku?
W zależności od użytej techniki uszlachetniania druku możemy osiągnąć różne efekty. Papier może być np. bardziej błyszczący, czy mieć ozdobne wycięcia lub zagniecenia. Możemy też uzyskać fakturę przypominającą np. naturalną skórę. W książkach i kalendarzach bardzo popularne są wgłębienia lub uwypuklenia na okładkach, np. uwypuklone litery tworzące tytuł danej książki. Zaproszenia czy foldery często ozdabia się metalicznym połyskiem, złotym lub srebrnym, jednak to nie jedyne możliwości. Techniką uszlachetnienia może być też nadanie np. ulotce lub folderowi reklamowemu określonego zapachu.
Techniki uszlachetniania druku
Najpopularniejszą techniką uszlachetniania druku jest foliowanie, nazywane często laminowaniem. Folia nie tylko nadaje wydrukowi połysku, ale może też mieć określoną strukturę, na przykład płótna. Folie czasami mają dodatkowe walory estetyczne – są np. metalizowane czy holograficzne. Foliowanie ma dużą zaletę – chroni wydruk. Dostępne są nawet specjalne folie odporne na zarysowania. Aby uzyskać idealnie połyskującą powierzchnię, wydruk można też poddać lakierowaniu UV. Ta technika uszlachetniania często spotykana jest na okładkach książek, folderów, ale nie tylko. Lakiery UV również występują w kilku różnych rodzajach. Dostępne są produkty m.in. z brokatem, fluorescencyjne czy dające efekt matowy. Jeśli chodzi o nowoczesne wizytówki i ekskluzywne opakowania, wiele z nich uszlachetnianych jest metodą hot-stamping lub złocenia/srebrzenia metodą liquid metal. Hot-stamping polega na naniesieniu na arkusz specjalnych folii, które dają efekt pozłocenia lub posrebrzenia danego elementu. Liquid metal polega natomiast na zmetalizowaniu wybiórczo powierzchni podłoża. Do popularnych technik uszlachetniania druku możemy zaliczyć też tłoczenie i tłoczenie wklęsłe, czyli wyciśnięcie na papierze określonego wzoru, czy też sztancowanie, czyli wycinanie w arkuszu zaprojektowanych przez siebie wzorów.