Bigowanie papieru to nazwa określająca proces introligatorski, którego celem jest ułatwienie zgięcia materiału w wyznaczonym miejscu. Samo słowo pochodzi on niemieckiego czasownika oznaczającego właśnie zginanie. Czynność ta polega na wykonywaniu w papierze albo kartonie specjalnych wgnieceń. W dzisiejszym wpisie postaramy się wyjaśnić, jak przebiega ten proces i do czego jest wykorzystywany.
Czym jest bigowanie?
Bigowanie polega na wykonywaniu w papierze albo innym materiale specjalnych wgnieceń w postaci rowków, dzięki którym można go później bardzo łatwo zgiąć w wyznaczonym miejscu, a powstałe w ten sposób zagięcie charakteryzuje się wysoką estetyką. Wykonuje się je najczęściej w papierze o wyższych gramaturach albo kartonie, ale bigować można również tektury faliste i mikrofale. Proces ten jest szczególnie ważny w przypadku konieczności zaginania grubszych wytworów papierniczych. Dzięki niemu można bez większego wysiłku stworzyć równe, idealne zagięcia w krótkim czasie.
Jak przebiega proces bigowania papieru?
Aby kartka albo karton mogły być idealnie zagięte, należy w wyznaczonym do tego miejscu stworzyć linię specjalnych wgnieceń w postaci rowków. Ten pozornie łatwy proces rozpoczyna się od przeginania wklęsłego struktury papieru. Owa czynność polega na zmianie geometrii materiału na linii bigowania. Przeginanie wklęsłe jest wykonywane, w celu zniszczenia części połączeń między warstwami papieru, dzięki czemu jego sztywność w wybranym miejscu jest zmniejszona, a co za tym idzie – zredukowana jest również jego odporność na zginanie. Podczas wykonywania charakterystycznych wgnieceń ułatwiających zaginanie papieru dochodzi do miejscowego zniszczenia połączeń między włóknami materiału, a w rezultacie – tam, gdzie przebiega linia bigowania, osłabia się jego wytrzymałość.
Kolejnym krokiem jest zerwanie połączeń w strukturze papieru. Jeżeli bigowaniu poddawany jest cienki arkusz papieru, to wykonuje się miejscowe sprasowanie jego struktury. W wyznaczonych miejscach zostaje zredukowana jego grubość, co przekłada się bezpośrednio na znacznie mniejszą sztywność tego materiału. Dzięki temu w tych miejscach można go łatwo i estetycznie zgiąć. Jeżeli bigowany jest grubszy papier albo karton, to samo sprasowanie mogłoby nie wystarczyć, dlatego często wykonuje się wybicie materiału. Polega to na przemieszczeniu względem siebie płaszczyzny obrabianego materiału.
Do czego wykorzystywane jest bigowanie?
Bigowanie to bardzo przydatna usługa introligatorska wykonywana w naszej drukarni. Wykorzystuje się je np. podczas tworzenia okładek książek, folderów czy broszur. Proces ten umożliwia także produkcję estetycznych pudełek, teczek i kartonów. Dzięki stworzeniu linii niewielkich wgnieceń można łatwo i ładnie zgiąć papier, co bez tego mogłoby być wyjątkowo trudnym zadaniem.