Chociaż popularne powiedzenie brzmi: „Nie oceniaj książki po okładce”, to właśnie forma i rodzaj okładki, a także sposób oraz staranność oprawienia książki przesądzają o sięgnięciu po nią przez potencjalnego czytelnika. Wyróżnić można książki:
- w oprawach miękkich i twardych,
- szyte i klejone.
Przyjrzyjmy się bliżej sposobom oprawiania książek.
Na czym polega oprawa książki w miękką oprawę?
Oprawy miękkie są stosunkowo szybkie i łatwe w produkcji, a także atrakcyjne cenowo. Oprócz książek w okładki miękkie oprawia się również poradniki, katalogi, magazyny oraz druki akcydensowe. Okładki miękkie składają się z jednego arkusza, zadrukowywanego jedno lub dwustronnie. Najczęściej stosowanym rodzajem oprawy miękkiej jest oprawa zakrywająca. Jej cechą charakterystyczną jest złamanie arkusza w czterech miejscach, co pozwala uzyskać linie podziału okładzin i grzbietu.
Ponadto oferowaną przez nas oprawę miękką można uszlachetnić, powlekając arkusz folią matową, błyszczącą lub strukturalną, można też wyróżnić wybrane elementy na okładce lakierem UV lub 3D. Niektóre oprawy miękkie posiadają skrzydełka, szczególnie przydatne przy książkach beletrystycznych. Można na nich bowiem umieścić informacje o autorze i opis książki.
Proces oprawiania książki w oprawę twardą
Wyjątkowo wartościowe lub duże objętościowo książki oprawia się w oprawy twarde, gwarantujące większą trwałość książki, a także czyniące z niej ekskluzywny produkt. Książki w oprawach twardych to w większości przypadków książki szyte trwałymi i wytrzymałymi nićmi. Tego typu oprawa jest nie tylko estetyczna, ale również wygodna dla czytelnika, gdyż umożliwia pełną otwieralność wnętrza oraz rozłożenie książki na płasko. Co więcej, oprawy twarde to oprawy, w których okładka jest najczęściej uszlachetniona folią, lakierem oraz tłoczeniem niektórych elementów. Książka, oprawiona w omawianego rodzaju oprawę może posiadać dodatkowo narożniki introligatorskie oraz tasiemki, pełniące funkcje zakładki.
Okładka twarda składa się z tektury introligatorskiej o grubości zazwyczaj od dwóch do trzech milimetrów, na którą od zewnątrz okleja się oklejkę najczęściej z papieru. Od wewnątrz okładki natomiast przykleja się tak zwaną „wyklejkę”, wykonaną z papieru offsetowego o gramaturze zazwyczaj od 120 g/m2 do 150 g/m2 lub papieru powlekanego, na przykład kredowego, często zadrukowana ilustracjami. W przypadku również oferowanej przez nas oprawy twardej wkład książki na grzbiecie jest łączony z okładką, po uprzednim zaklejeniu grzbietu oraz doklejeniu wzmocnienia.
W naszej drukarni oferujemy również oprawę albumową książek, charakteryzującą się szerokością większą od wysokości o co najmniej dwadzieścia milimetrów, czyli oprawianiem po krótkim boku.