W jaki sposób powstają naklejki?

naklejka

Naklejki mają różnorodne zastosowanie. Dzięki swojej charakterystyce można wykorzystać je np. do oznaczania opakowań, a co za tym idzie do ulepszenia organizacji w domu. Dzieci kochają wykorzystywać naklejki do ozdabiania, a młodzież do wyrażania swojego gustu muzycznego. Fani motoryzacji cenią naklejki dedykowane na samochody, a przedsiębiorcy naklejki-etykiety, które zwiększają estetykę i wyróżniają ich produkt.

Jak jednak powstają te uniwersalne propozycje? I jakie materiały są niezbędne do ich stworzenia? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Z jakich materiałów tworzone są naklejki?

Z czego tworzone są naklejki? Materiałem bazowym jest m.in. kolba litowa, a także lateks, czyli surowce gwarantujące elastyczność końcowego produktu. Dzięki swojej charakterystyce sprawiają, że gotowa naklejka doskonale przylega do powierzchni – nawet jeśli posiada ona zakrzywione krawędzie. Naklejki narażone na szkodliwe czynniki zewnętrze, tworzone są głównie z winylu albo z tworzyw sztucznych, dzięki czemu są trwalsze. Z kolei naklejki przeznaczone do biurowego użytku lub do prac plastycznych (np. scrapbooking) są wykonywane z folii samoprzylepnyj, która nadaje im połyskujący, metaliczny charakter lub samoprzylepnego papieru.

Ważnym elementem jest wykorzystany atrament. Jego rodzaj powinien zostać dopasowany do rodzaju naklejki i jej przeznaczenia. Trzecim czynnikiem jest również klej, który umożliwia przymocowanie naklejki do wybranej powierzchni. Do ogólnego użytku dedykowany jest przede wszystkim stały klej, natomiast klej usuwalny lub repozycjonowany jest popularny w przypadku projektów rzemieślniczych.

Jak tworzone są naklejki?

Naklejki mogą być tworzone przy wykorzystaniu kilku różnych metod. Decyzja o tym, jaką technikę wykorzystać zależy przede wszystkim od tego, jakie będzie ich przeznaczenie oraz jaką ilość naklejek potrzebujemy. O czym warto więc pamiętać?

Przy dużych nakładach najczęściej stosowany jest druk fleksograficzny lub druk offsetowy. Z kolei technika druku cyfrowego jest najbardziej opłacalna przy małym zapotrzebowaniu na produkt. Wszystkie opcje dają jednak szerokie możliwości tworzenia i wykorzystania dodatkowych uszlachetnień, które zapewniają ciekawe efekty.

Z jakich etapów składa się proces tworzenia naklejek? Pierwszym krokiem jest oczywiście stworzenie projektu – samodzielnie lub przy pomocy specjalistów. Następnie należy wybrać właściwe podłoże, które zagwarantuje przyczepność i wytrzymałość. Wtedy możliwe staje się wykonanie druku z zachowaniem wysokiej rozdzielczości i walorów estetycznych. Na koniec naklejki są wycinane lub cięte, tak by można je było łatwo wykorzystać.

Jeśli więc chcesz stworzyć własne, ciekawe naklejki, zachęcamy Cię do sprawdzenia naszej oferty. Jako drukarnia z dużym doświadczeniem doradzimy Ci, jak stworzyć projekt i jaką technikę druku wybrać. Już dziś odwiedź naszą stronę i dowiedz się więcej!